Kocham Ojczyznę więcej niż własne serce i wszystko,
co czynię dla Kościoła, czynię dla niej.
kardynał Stefan Wyszyński
Aktualna sytuacja i ujawniające się silne tendencje światopoglądowe, propagandowe i ideologiczne przeciwne kulturze narodowej, naturze małżeństwa i rodziny skłaniają do odwołania się do wzoru osobowego Prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego i jego nauki o narodzie i rodzinie. Potrzeba sięgnięcia do poglądów i aktywności Prymasa Tysiąclecia jest tym większa, że mimo zmiany ustroju nadal wyspecjalizowane środki przekazu – Internet, telewizja, będące „medium o charakterze międzynarodowym, trudnym do jakiegokolwiek kontrolowania” – kwestionują konstytutywne prawa narodu i rodziny. Upadający komunizm został zastąpiony innym systemem – neoliberalizmem, „pozornie dającym człowiekowi wolność, ale w ostateczności zniewolenie”, co powoduje, że jest swoistą kontynuacją celów komunistycznego globalizmu. Jest to rzeczywistość, w której dochodzi do nasilającego się sporu „o miejsce i w ogóle prawo istnienia chrześcijańskiej wizji świata, obrazu człowieka oraz chrześcijańskiego systemu wartości w przestrzeni publicznej”. I to jest kolejny powód odwołania się do kardynała Stefana Wyszyńskiego. Aby uwolnić się „od supremacji ideologii komunistycznej” i zachować poczucie własnej tożsamości, które zostało najbardziej wzmocnione poprzez przyjęcie wiary chrześcijańskiej, warto sięgać do wartości, o które walczył i których nauczał kardynał Stefan Wyszyński. Jego zaangażowanie i poświęcenie dla dobra Polski stało się fundamentem i kamieniem węgielnym budowy nowego kraju i kształtowania ducha polskiego.
Dla nas po Bogu największa miłość to Polska! Musimy po Bogu dochować wierności przede wszystkim naszej ojczyźnie i narodowej kulturze polskiej. Będziemy kochali wszystkich ludzi na świecie, ale w porządku miłości. Po Bogu więc, po Jezusie Chrystusie i Matce Najświętszej, po całym ładzie Bożym nasza miłość należy się przede wszystkim naszej ojczyźnie, mowie, dziejom i kulturze, z której wyrastamy na polskiej ziemi. I chociażby obwieszono na transparentach najrozmaitsze wezwania do miłowania wszystkich ludów i narodów, nie będziemy temu przeciwni, ale będziemy żądali, abyśmy mogli żyć przede wszystkim duchem, dziejami, kulturą i mową naszej polskiej ziemi, wypracowanej przez wieki życiem naszych praojców.
kardynał Stefan Wyszyński
Myślą przewodnią idei Prymasa Polski była obrona wiary narodu przed wojującym ateizmem politycznym. Oddając się „najświętszej Maryi” osobiście w macierzyńską niewolę za Kościół i naród, zapragnął tego samego dla swojej udręczonej Ojczyzny. Był jednym z najwybitniejszych Polaków XX w. Najlepszą ocenę pracy Prymasa wyraził Jan Paweł II, który nazywał go Prymasem Tysiąclecia.
Elwira Jolanta Kryńska