● Kościół żyje na innej planecie

Teraz miliony złotych popłyną, ale przyjdzie czas, że ich nie będzie. A wiernych też ubędzie. I jak zmieni się władza, będzie cienko… Ale kto by się tym teraz martwił…

Dzieła o. Tadeusza Rydzyka otrzymały wsparcie z budżetu państwa w wysokości 84,5 mln złotych. Bez względu na oficjalne motywy tej decyzji rządu, uważam to działanie za skandaliczne. Nawet nie najpierw z powodu o. Tadeusza i poparcia politycznego, które w ten sposób kupuje się u wierzących. Ale z powodu pewnej już „zabytkowej” wizji obecności Kościoła w społeczeństwie i świecie, którą się za wszelką cenę podtrzymuje.

Budowanie kolejnych pomników, świątyń i muzeów, choć zapewne ważne, ciągle sprawia wrażenie, że Kościół to głównie instytucja i budynki.

A przecież jest tyle ciekawych dzieł np. dla ubogich różnego rodzaju, którzy potrzebują też miejsca, komfortu, warunków. Oczywiście w pompatyczno-triumfalistycznym modelu Kościoła to nie jest takie ważne… I wiem, że ten argument zaliczony zostanie do lewicowych poglądów. Trudno. Ja czytam Ewangelię według św. Mateusza i tam jest napisane: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili”. Jeśli to jest lewicowe, to przybijam piątkę z Jezusem:)

Po drugie, w ogóle należałoby się wstrzymać póki co z takimi inwestycjami, bo to oznacza, że Kościół żyje na innej planecie. Niektórzy tracą pracę, jest pandemia, a pieniądze przelewa się na coś, co może poczekać. Gdzie tu rozeznanie jakiekolwiek?

Po trzecie,

Kościół hierarchiczny nie zdaje sobie sprawy, jest wielką krzywdę wyrządza sam sobie tymi krótkotrwałymi profitami ze strony władzy.

Takie posunięcia naprawdę gorszą młodych i starszych, bo przecież to jest jasne jak słońce, że chodzi o pozyskanie przychylności słuchaczy i bycie z Narodem. Teraz miliony złotych popłyną, ale przyjdzie czas, że ich nie będzie. A wiernych też ubędzie. I jak zmieni się władza, będzie cienko… Ale kto by się tym teraz martwił…

ks. Dariusz Piórkowski SJ

/ facebook.com – profil prywatny autora /

 

UWAGA • Publikowane tutaj – z podaniem ich źródła – opinie i komentarze stanowią wyraz osobistej wiedzy, przekonań oraz poglądów ich autorów. W związku z czym nie reprezentują stanowiska m.in. księdza proboszcza bądź innych osób, które reprezentują parafię. Treści przedstawiają wielość i różnorodność słowa.