Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój

W tym Czasie dla Stworzenia, jako idący za Chrystusem na naszej wspólnej drodze synodalnej, żyjmy, pracujmy i módlmy się, aby nasz wspólny dom znów obfitował w życie

– napisał papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Modlitw o Ochronę Świata Stworzonego, który będziemy obchodzić 1 września. Rozpoczyna on Czas dla Stworzenia, którego tegoroczne hasło brzmi: „Niech się rozleje sprawiedliwość i pokój”. Potrwa on do 4 października.

Ojciec Święty przypomniał w opublikowanym w maju br. orędziu, że w tym roku zakończenie Czasu dla Stworzenia, w święto św. Franciszka, zbiegnie się z otwarciem Synodu o Synodalności. „Podobnie jak rzeki zasilane tysiącem małych strumieni i większych potoków, proces synodalny, który rozpoczął się w październiku 2021 r., zaprasza wszystkich członków na poziomie osobistym i wspólnotowym, do zgromadzenia się w majestatycznej rzece refleksji i odnowy. Cały Lud Boży jest zaproszony do angażującego procesu dialogu i nawrócenia synodalnego” – podkreślił.

„Tak jak rzeka jest źródłem życia dla środowiska, które ją otacza, tak nasz Kościół synodalny musi być źródłem życia dla wspólnego domu i wszystkich, którzy w nim mieszkają. I tak jak rzeka daje życie różnym gatunkom zwierząt i roślin, tak Kościół synodalny musi dawać życie, siejąc sprawiedliwość i pokój w każdym miejscu, do którego dociera” – czytamy w orędziu.

pełny tekst orędzia

za: vaticannews / Biuro Prasowe KEP