Kościół katolicki wobec współczesnych mediów

Religia i media to dwie potężne siły, które kształtują życie współczesnego człowieka…

Gdy kilkanaście lat temu Internet śmiało wkraczał w każdą niemal dziedzinę życia, wielu sądziło, że drzwi Kościoła katolickiego, wspólnoty z ponad dwu tysiącletnią tradycją pozostaną zamknięte dla tego medium. Obawy z nim związane odnoszą się bowiem do sposobu jego funkcjonowania – pozbawiony jakiejkolwiek cenzury, każdemu pozwala na tworzenie dowolnej treści. Stało się jednak inaczej. Dzisiaj trudno byłoby sobie wyobrazić pracę parafii, administrację diecezji czy samej Stolicy Apostolskiej bez wykorzystania nowoczesnych narzędzi informatycznych. Kościół śmiało sięga po technologiczne nowości, i z powodzeniem ich używa. Nowe, cyfrowe technologie dystrybucji informacji wpłynęły znacząco na wszystkie wymiary ludzkiego życia, w tym także na sposób przeżywania religii. Internet i inne nowoczesne media wkroczyły do świata religii i zadomowiły się w tej przestrzeni na dobre. (…)

Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu – orędzia papieskie

W przeciwieństwie do ostrożnego dystansu, jaki charakteryzował pierwsze kontakty Kościoła z wcześniejszymi mediami, potęgę Internetu Stolica Apostolska doceniła niemal od początku jego powstania. Kościół dostrzegł jego ogromne możliwości, wynikające z natychmiastowego dostępu do informacji bezpośrednio po ich umieszczeniu w sieci.

czytaj cały artykuł >>>

Danuta Smołucha